Статті
Стаціонарні та поворотні супутникові системи. Переваги та недоліки.
Тороїдальна (двухдзеркальна-супермультифід) антена

Серед багатьох варіантів встановлення супутникових систем можливо виділити два типи систем, які відрізняються технологією налаштування та складом обладнання. Це стаціонарні (фіксовані) системи та системи з використанням поворотних механізмів – мотопідвісів або актуаторів. Стаціонарні системи є більш поширеними з огляду на ціну і вартість монтажу. Суттєвою перевагою даних систем є миттєве перемикання каналів незалежно від того з якого супутника приймається канал. Функцію перемикання супутників («головок») виконує електронний комутатор, тому затримка при перемиканні не перевищує 0,5-1 секунди, в залежності від типу приймача і комутатора. Недоліком даних систем є обмежена кількість супутників, які можливо приймати на одну антену. Для збільшення кількості супутників можливих для прийому потрібно добавляти одну або декілька антен, в залежності від каналів, які цікавлять користувача.

Моторизована система дозволяє приймати сигнал з усіх супутників видимих над горизонтом даної місцевості. Обмеження може накладати розташування місця для установки, тобто будівлі, дерева та інші перешкоди, що можуть закривати пряму видимість в напрямку на певні супутники. Кількість каналів при використанні поворотних систем значно збільшується, але є суттєвий недолік даних систем – це час перемикання між каналами з різних супутників. Він може складати від декількох секунд до хвилини, якщо канали знаходяться на крайніх супутниках. Тобто при перемиканні каналів антена повинна переміститись з крайнього лівого в крайнє праве положення чи навпаки. Даний недолік можливо частково виправити сортуючи певним чином канали, щоб перехід між групами каналів відбувався на менший кут, але повністю виправити даний недолік неможливо. При використанні поворотних систем зазвичай використовують один конвертор («головку»), але для повноцінного перегляду всіх супутників (прийому каналів , що транслюються з використанням кругової поляризації, або у С-діапазоні ) необхідно додавати конвертори призначені для прийому вказаних каналів. Для прийому крайніх супутників потрібна антена діаметром не менше 1,1м, але чим більша антена тим більше навантаження на поворотну систему, що прискорює її знос. При встановленні поворотних систем критичною є точність встановлення кронштейну та налаштування антени, а також більший об’єм роботи при сортуванні каналів, тому вартість монтажу даних систем вища порівняно із стаціонарними системами.

Існують також антени, що ввібрали переваги стаціонарних і поворотних антен – це тороідальні двохзеркальні антени. Дані антени дозволяють приймати сигнал з супутників рознесених до 60 градусів. Ціна даної антени без іншого обладнання більше 1000 гривень, тому її встановлення виправдане при підключенні чотирьох і більше користувачів.

З огляду на вищеописані переваги і недоліки різних типів систем супутникового телебачення, вибір залишається за майбутнім користувачем.